Linda's Speedway Race Results National Open

Date: 10/22/2012 1:06:13 AM

 
Linda's Speedway Race Results National Open

Oct 20th (The 19th was canceled due to rain)

 

270 Sprints

 

Heat 1- Rutherford, Rice, Perchak

Heat 2- Kunkle, Andreas, Winters

Heat 3- Bertrand, Gingrich, N Skias

Heat 4- P Skias, Hobaugh, Tobias

Heat 5- R Hartman, Cox, Stoyer

Heat 6- P Bealer, Maurer, Kenderdine

Heat 7- Logeman, Swift, J Hartman

Heat 8- Miller, Mcandrew, Edgar

 

E-Main- (Top 4 transfer to D-Main) Gorr, Eakin, Snook, Doran, Stroman, T Smith, John, Keister, Kennedy, Sweigart, Walton, Shcukers, Gomola, Thomas

 

D-Main- (Top 4 transfer to C-Main) Smith, Shearer, Harron, Eakin, Lan, Blumenshine, Adams, Bishop, S Hawkins, Snook, Segar, Reinsmith, Janish, Reusser, Martelle, Bennett, Moser, Hehnly, Gorr, Doran

 

C-Main- (Top 8 transfer to B-Main) Ahrner, Marriott, Smith, Grube, Walter, Arnold, Harron, Garvey Jr, Bunkenhoefer, S Hawkins, Machetti, Palm Jr, Eakin, Shearer, Heist, Skias, Good, Duke, D Hawkins, Fredrick

 

B-Main- (Top 6 transfer to A-Main) Heist, Haefke, Boyer, Kunsman, Pajauis, Z Bealer, M Skias, Berger, Marriott, Williams, Arner, Harron, Fouse, Furney, Johnson, Smith, Whary, Grube, Dopke, Morris, Walter, Arnold, Garvey Jr, Dunmire

 

A-Main- 1) 5k Mike Rutherford 2) 8s Pete Skias 3) 90 Ken Andreas 4) 77 Greg Miller 5) 88 Nick Skias 6) 4 Ross Perchak 7) 44 Pat Bealer 8) 52 Mike Boyer 9) 48x Todd Bertrand 10) 24 Jay Hartman 11) 57 Brandon Edgar 12) 25 Alex Swift 13) 15x Sean McAndrew 14) 99 Brandon Heist 15) 15 Rob Pajauis 16) 21k Tommy Kunsman 17) 34 Christi Sweigart (Provisional) 18) 17 Dane Tobias 19) 9x Jesse Maurer 20) 39 Richie Hartman 21) 40 George Hobaugh 22) 5 Mike Rice 23) 9 Ed Kenderdine 24) 58 Steve Cox 25) 44b Zach Bealer 26) 3 Josh Stoyer 27) 2b Brayden Winters 28) 24x Jeff Haefke 29) 8 Scott Gingrich 30) 75 Jarid Kunkle 31) 3s Billy Logeman

(Lap Leader: M Rutherford 1-40)

 

DNQ- Mike Skias, Kevin Berger, Brian Marriott, Dave Williams, Jevon Arner, Devin Harron, Zach Fouse, DJ Furney, Grady Johnson, Ryan Smith, Steve Whary, Dave Grube, Joe Dopke, Ryan Morris, Greg Walter, Dale Arnold, Robert Garvey Jr, Steve Dunmire, Brett Bunkenhoefer, Brandon Hawkins, Marco Machetti, Jerry Palm Jr, Tim Eakin, Barry Shearer, Brian Heist, Jim Skias, Sean Good, Ken Duke, Dave Hawkins, Ryan Fredrick, Dane Lan, Toby Blumenshine, Dylan Adams, Austin Bishop, Scott Hawkins, Tyler Snook, Kendall Segar, Alex Reinsmith, Matt Janish, Todd Reusser, Ben Martelle, Brooks Bennett, Chris Moser, Heath Hehnly, Marty Gorr, Shannon Doran, Lyle Stroman, Tim Smith, John John, Gary Keister, Chris Kennedy, Nick Walton, Mike Schuckers, Jacob Gomola, Chad Thomas (In Oder of elimination)

 

 

 

600 Sprints

 

Heat 1- Lewis, Thomas, Morral, Brookens

Heat 2- Smith, Rutherford, Hehnly, Carber

Heat 3- Lick, Jay Hartman, Guthsall, Jeff Hartman

Heat 4- Zearfoss, Young, Schearer, Ross

Heat 5- Walton, Adams, Buckwalter, Kohler

Heat 6- Maxcy, Dicely, Holbrook, Godshall

 

D-Main- (Top 6 transfer to C-Main) R Hartman, Jarkiewicz, Hunsicker, Butler, Weber, Espenshade, Ely, Panczner, Fillbrunn, Halligan, Severn, Benfer, Homquist, Johnson, Harper, Adams, Prazenica

 

C-Main- (Top 6 transfer to B-Main) DeVault, Barrick, Bast, Brandel, Greenwood, Seymour, Hartman, Hunsicker, Vivona, Lovene, Crossley, Jarkiewicz, Edgar, Butler, Gracey, Espenshade, Weber

 

B-Main- (Top 6 transfer to A-Main) Fox, Whary, Brown, Souder, Bealer, Sandt, Kysor, Bast, Brandel, Snyder, Lamothe, DeVault, Greenwood, Barrick, Seymour, Neal, Radney, Crooker

 

A-Main-

1) 69 Ryan Smith 2) 55L Shane Lewis 3) 7h MikeRutherford 4) 8 Kyle Lick 5) 8x Jim Young 6) 44 Mike Dicely 7) 30 Paul Maxcy 8) 74 Dwayne Gutshall 9) 28 Coby Adams 10) 24 Jay Hartman 11) 70j Tyler Ross 12) 29b Bill Thomas 13) 71 Brian Carber 14) 70 Tyler Walton 15) 99 Jeff Hartman 16) 2 Heath Hehnly  17) 13 Tom Schearer 18) 70g Tom Kohler 19) 11x Dan Souder 20) 11 Jimmy Brookens 21) 3f Criag Fox 22) 56j Jermain Godshall 23) 44s Steve Whary 24) 33 Chad Sandt 25) 880 Kameron Morral 26) 1 Brock Zearfoss 27) 25 Shaun Brandel (Provisional) 28) 2s Tim Buckwalter 29) 17d David Holbrook 30) 23 Brittany Brown 31) 27 Pat Bealer

(Lap Leader: S Lewis 1-24; R Smith 25-40)

 

DNQ-Ben Kysor, Aj Bast, Shaun Brandel, Jesse Snyder, Sam Lamothe, Tyler DeVault, Luke Greenwood, Timmie Barrick, Matt Seymour, Tim Neal, Jim Radney, Rich Crooker, Richie Hartman, Tanner Hunsicker, Rob Vivona, Dane Lovene, Ron Crossley, Frank Jarkiewicz, Brandon Edgar, Bobby Butler, Troy Gracey, Jordan Espenshade, Brad Weber, Austin Ely, Rick Panczner, Mike Fillbrunn, Jeff Halligan, Jacob Severn, Paul Benfer, Jon Homquist, Lowbed Johnson, Shelby Harper, Rob Adams, Nate Prazenica (In Oder of elimination)

 

 

Race of Champions (270 Sprints)

1) 88 Nick Skias (Linda's Speedway) 2) 5k Mike Rutherford 3) 9 Ed Kenderdine 4) 24 Jeff Hartman 5) 75 Jarid Kunkle 6) 22r Ryan Frederick 7) 90 Ken Andreas 8) 58 Steven Cox 9) 5x Tim Smith 10) X Skeetz Hockenbroch 11) 20h Kyle Lick 12) 40 George Hobaugh 13) 02 Nick Walton 14) 55x Shannon Doran 15) 7s Tyler Snook 16) d3 Tom Kohler

(Lap Leaders: E Kenderdine 1-9; N Skias 10-25



Return-to-Micro Sprint News and Results